Αναλυτής Αγώνων

ΑΠΟΕΛ - Αρης 1-0

Με νίκη μετά την αλλαγή προπονητή συνέχισε τις υποχρεώσεις της η ομάδα μας.

Η ομάδα μας ξεκίνησε επιθετικά και μπόρεσε νωρίς-νωρίς να αποβάλει την πίεση για το αποτέλεσμα, με ένα γρήγορο γκολ. Στην πρώτη της καλή στιγμή έφτασε στο 1-0 αφού στο 13' μετά από κόρνερ του Χαραλαμπίδη και απόκρουση του Κόβατς σε κεφαλιά του Ολιβέιρα, ο Μοράις από κοντά άνοιξε το σκορ.
Η ομάδα μας έφτιαξε αρκετές φορές τις προϋποθέσεις για το γκολ, κερδίζοντας πολλά κόρνερ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Σέρινταν στο 31' και 41' με κεφαλιά και Μπόρδα στο 32' με σουτ και στο 35' με κοντινή κεφαλιά, δεν μπόρεσαν να δώσουν στην ομάδα τους το δεύτερο γκολ, έτσι το ενδιαφέρον παρέμεινε πολύ ψηλά ενόψει της "επανάληψης".

Η ομάδα μας στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να φτάσει στο δεύτερο γκόλ παρά τις αρκετές προσπάθειες των παικτών μας.
Τα τελευταία λεπτά επεφύλαξαν άλλες τρεις φάσεις μπροστά στην εστία του Άρη, με τους Μοράις (88'), Σέρινταν (91') και Αλεξάνδρου (94') να μην μπορούν να ζευγαρώσουν τα τέρματα της ομάδας μας.

Το σημαντικό είναι ότι η ομάδα μας έδειξε σημάδια βελτίωσης και πήρε το τρίποντο. Ποντάρουμε σε ένα νεο ξεκίνημα για υλοποίηση των στόχων μας.

ΑΠΟΕΛ (Γ. Ιωάννου): Πάρντο, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Μπόρδα, Καμπράλ, Μοράις, Bινίσιους, Χαραλαμπίδης (81' Αλεξάνδρου), Αλωνεύτης (90' Σατσιάς), Γκονσάλβες (67' Σωτηρίου), Σέρινταν.