Πέμπτη 1 Αυγούστου 2013

Θρύλε μπορείς να προκριθείς

Η νίκη που όλοι περιμέναμε δεν ήρθε χθές στο ΓΣΠ όπου η ομάδα μας περιορίστηκε σε ισοπαλία με την Μάριμπορ στο 1-1. Ο αγώνας άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς αφού η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε από την αρχή ποιά είναι η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο.

Νωρίς στον αγώνα άρχισαν οι ευκαιρίες από πλευράς της ομάδας μας και το γκόλ δεν άρχισε να έρθει μετά από άψογο στμάτημα της μπάλας από τον Ίσμα και το γυριστό του σούτ που κατέληξε στο πλεκτό της Μάριμπορ. Στην συνέχεια του ημιχρόνου συνεχίστηκε η κυριαρχία από την ομάδα μας χωρίς όμως να δημιουργούμε αρκετές ευκαιρίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάριμπορ μπήκε πιο δυνατά και στο 60' μετά από λάθος του Γκόμες στο χώρο του κέντρου βγήκαν σε αντεπίθεση όπου σκόραραν και το φκόλ τους με κεφαλιά του Ταβάρες.

Η ομάδα μας μέχρι να ξεπεράσει το σοκ του 1-1 δέν κατάφερε να δημιουργήσει ουσιαστικές ευκαιρίες. Στο 71' ο Σέρτζιο πέρασε στοναγώνα Μπούντιμιρ και Αλωνεύτη με σκοπό να ενδυναμώσει την επιθετική μας γραμμή.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα απειλούσαμε συνεχώς τα καρέ της Μάριμπορ με τον διαιτητή όμως να παίνει τα ηνεία του αγώνα και να αρνείται 2 ολοκάθαρα πέναλτι και να υποδικνύει κίτρινη κάρτα σε Ίσμα και Μπούντιμιρ για δήθεν θέατρο (βλεπε φώτο).

Η ατμόσφαιρα στο ΓΣΠ ήταν εξαιρετική και αξίζουν ιδιαίτερα συγχαρητήρια στους πορτοκαλί που επέδειξαν τέλεια συμπεριφορά. Το κόρεο ήταν μαγικό και  τα συνθήματα για 90+ λεπτά έκαναν το ΓΣΠ καμίνι.

Ραντεβού πλέον σε 5 μέρες στην Σλοβενιά.