Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2013

Σαλαμίνα - ΑΠΟΕΛ 0-1

Να κερδίζουμε την Σαλαμίνα με 1-0 και ο καλύτερος μας παίκτης να είναι ο Πάρντο? Αυτό λέει πολλά.. Η ομάδα μας μετά από μια μετριότατη εμφάνιση πήρε την νίκη πάνω στην Νέα Σαλαμίνα μέσα στο Αμμόχωστος.

Με μια συντομη περιγραφή των δύο ημιχρόνων ο αγώνας είχε ως εξής.

Μέτρια εικόνα με ευτυχή κατάληξη για την ομάδα μας το πρώτο ημίχρονο στο «Αμμόχωστος» αφού χωρίς να επιβάλει παιχνίδι και να απειλήσει κατάφερε να προηγηθεί. Είχαμε κάποιες καλές προϋποθέσεις με Γκονσάλβες και Χαραλαμπίδη αλλά είχαν πρόβλημα να μπουν στην αντίπαλη περιοχή, ενώ η Νέα Σαλαμίνα έψαχνε μόνο αντεπιθέσεις και είχε καλές προσπάθειες αλλά όχι τη μεγάλη φάση. Όλα αυτά μέχρι τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όπου ένα σουτ του Σέρτζιο μας έβαλε μπροστά στο σκορ το οποίο αποδείχθηκε νικηφόρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο υποχρεωμένη να επιτεθεί η Νέα Σαλαμίνα μετά το γκολ που δέχθηκε και τις ευκαιρίες της τις είχε αλλά όχι και το γκολ καθώς συνάντησε το τοίχος που λέγεται Ούρκο Πάρντο. Για άλλο ένα παιχνίδι ο Ισπανός κατέβασε ρολά και σταμάτησε μεγάλες φάσεις με τον Λαλίν, Ντομπρασίνοβιτς αλλά και δυο φορές πλασέ του Έλιο Ρόκε. Ο κόσμος φώναζε ρυθμικά το όνομα του, η Νέα Σαλαμίνα το πάλευε αλλά το σκηνικό δεν άλλαζε μέχρι που στο 87’ ο Αλωνεύτης είχε τη μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς αλλά αστόχησε στο πλασέ του και αμέσως μετά ο Εντιαγιέ βρέθηκε φάτσα με το γκολ αλλά ούτε αυτός μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Φάνηκε για ακόμη μια φορά ήρωας της ομάδας μας ο Πάρντο και έσωσε έστω και πολύ προσωρινά τον ΠΣ. Περισσότερα για το θέμα προπονητή στο επόμενο μας άρθρο.

Κίτρινες: Μπόρδα, Αμορίν, Αλεξάνδρου