Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

Αελ - ΑΠΟΕΛ 2-1

Το δημιούργημα κατέρρευσε στο Τσίρειο μετά από μια μέτρια εμφάνιση. Τα τραγικά αμυντικά λάθη και κατα συνέπεια η μή ικανοποιητική επιθετική προσπάθεια συνέβαλαν στο να έρθει η πρώτη φετινή ήττα της ομάδας μας με 2-1 από την Αελ.

Ο Σέρτζιο ξεκίνησε τον αγώνα αφήνοντας στον πάγκο τους ίσως καλύτερους πάικτες του τελευταίου αγώνα της ομάδας μας Ίσμα και Αλωνεύτη. Ρίσκαρε για ακόμη μια φορά και δεν του βγήκε.

Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα πιο δυνατά και στο 10 λεπτό μετά από μια εκτέλεση φάουλ της Αελ οι αμυντικοί και ο Πάρντο πιάστηκαν στον ύπνο και ο Ουόν έστειλε εύκολα την μπάλα στα δίχτυα. Το γκόλ έδωσε την υπεροχή στην Αελ και η κατοχή που είχαμε παρέμεινε ανούσια.

Στο 31' επήλθε ξαφνικό black-out στο Τσίρειο και εκεί ο αγώνας διακόπηκε για περιπου ένα δεκάλεπτό. Μόλις άναψαν τα φώτα στην πρώτη επίθεση της Αελ και μετά από μια μεγάλη ολιγορία της άμυνας μας ο Ορλάντο Σα κατάφερε εύκολα να πλασάρει τον Πάρντο και να σημειώσει το 2-0.

Αμέσως μετά το δεύτερο γκόλ ο Σέτρζιο πέρασε στον αγώνα τους Ίσμα και Αλωνεύτη σε μια προσπάθεια να έρθουμε στο πολυπόθητο γκόλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά και σε μια επίθεση μετά από πλασέ του Ίσμα ο Γκαούτσο μετά από μια προσπάθεια να διώξει την μπάλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα τη ομάδας του και διαμόρφωσε το 2-1.

Τότε φάνηκε πώς κάτι θα μπορούσαμε να πάρουμε από τον αγώνα. Οι συνεχείς διακοπές από τους παίκτες της Αελ συνέβαλαν στο να παραμείνει το τελικό 2-1.

Κίτρινες: Ολιβειρα, Κριστιάν