Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2013

ΑΠΟΕΛ - ΕΝΠ 3-0

Το σχετικά μεγάλο 3-0 που κερδίσαμε σήμερα την ΕΝΠ δεν αντικατοπτρίζει σε καμιά περίπτωση
  την εικόνα του αγώνα και κρύβει πίσω του το δικαιολογημένο μουρμουρητό των οπαδών μας.
Το τελικό σκόρ διαμορφώθηκε μόλις στα τελευταία λεπτά ενώ προηγήθηκε στο 57΄το γκολ του Βινισιους.

Ο Σέρτζιο ξεκίνησε τον αγώνα με την ίδια αμυντική γραμμή.Ο Γκονσαλβες επέστρεψε στο αρχικο σχήμα παίρνοντας θέση στο δεξι άκρο και τον Αλωνευτη να καλύπτει το αριστερό. Η διάταξη 4-1-4-1 δεν είχε άλλα περίεργα αφού οι Μοραις και Βινίσιους ηταν στις γνωστές τους θεσεις ενω ο Αμοριν παρέμεινε στο αρχικο σχήμα παρά τις προηγούμενες προβληματικές εμφανίσεις. Ο Αλεξάνδρου πήρε θέση οργανωτικού μέσου και στην επίθεση έμεινε μόνος ο Σιεριντάν.

Ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο ήταν μετριότατος από πλευράς της ομάδας μας. Φυσικό επακόλουθο να ακούστηκαν και αρκετές αποδοκιμασίες. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στα ίδια μήκη και πλάτη με το πρώτο.

Το πρώτο γκόλ ήρθε στο 57 μετά από κεφαλιά του Βινισιους μέσα από την μικρή περιοχή. Στο 65 έγινε και η πρώτη αλλαγή με τον Χαραλαμπίδη να παίρνει την θέση του Αλωνεύτη. Στο 72 ο Σιεριντάν έχασε τεράστια ευκαιρία στέλλοντας την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα σε ένα τετ α τετ των δύο. Αποφύγαμε τα χειρότερα μετά από απανωτές αποκρούσεις του Παρντο σε μια φάση διαρκείας της Ενωσης στο 82'. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε μετά από δύο εξαιρετικές εκτελέσεις φάουλ των Χαραλαμπίδη και Αμορίν. Εξάλλου μια εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Ολιβέιρα, Κρίστιαν, Μοράις, Βινίσιους, Αλεξάνδρου, Αλωνεύτης (66' Χαραλαμπίδης), Γκονσάλβες (76' Γκόμες), Σέρινταν (87' Μπούντιμιρ)